ACHIEVEMENTS
2016 - 2017
IDTA Trophy Dance Competition
Age 11-12
Solo Standard Tango & Waltz, Standard Waltz & Tango First Chan Hiu Shuen 陳曉璇 1C
Latin Samba Second Chan Hiu Shuen 陳曉璇 1C
53rd Schools Dance Festival
Jazz & Street Dance
Overall1st Runner-Up  
Team A - The Will to Win
Honour Award
Choreography AwardMak Hei Yau麥希柔1B
 Yu Lok Sze Nikki余樂思1C
 Ma Tsz Wan馬子韞2A
 Chan Ying Stephanie陳 盈2B
 Loi Wai Yiu呂慧瑤2B
 Li Chin Lok李芊樂3A
 Liu Ashley Qinting劉沁婷3C
 Yau Hoi Lam Haley邱鎧霖3C
 Chow Tsz Kei周芷琦4A
 Chung Kit Yin鍾潔言4E
 Chow Lai Kiu周麗翹5C
 Ho Wai Wah Vera何惠華5C
 Kitchell Katrina柯文欣5D
 Wong Ka Yuet黃家悅5D
 Goh Yuen Ling Joan吳沅凌5E
 Ng Chi Kiu吳子荍5E
Team B - The Journey
Honour Award
Choreography AwardZhang Wai Ying張慧瑩1A
 Chan Nga Yin陳雅燕1B
 Kwan Chung Yan Victoria關頌恩1B
 Tsang Hin Ka Audrey曾憲珈1B
 Chan Wing Lam陳穎琳1C
 Cheng Wan Xin張菀芯2B
 Chuang Hui Hsuan莊蕙瑄2B
 Kwok Yee Ling郭綺鈴3A
 Li Ho Ching李可晴3B
 Kowk Wing Pui郭穎蓓3D
 Chan Tsz Yan陳紫欣4C
 Ip Vanessa Karina Kam Wa葉錦樺4C
 Yeung Yat Nam楊逸藍4D
 Chan Yee Tung陳依彤5B
 Lai Mei Ting黎美鈿5C
Duet - Divergence
Highly Commended AwardKitchell Katrina柯文欣5D
 Goh Yuen Ling Joan吳沅凌5E
Solo - Keep Studying and Be on Fleek
Highly Commended AwardChow Lai Kiu周麗翹5C
13th Hong Kong School DanceSport Championship
Secondary School Section
OverallChampion   
Promotion AwardSecond   
Formation CompetitionGoldLui Long Ying呂朗瑩1B
  Ao Yat Ping Anna區一平1D
  Chan Oi Sze陳愛思2B
  Cai Mingyue蔡明月3A
  Chan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Lee Lok Yee李樂怡3D
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
  Chan Naveen陳諾藍4B
  Leung Po Ting梁溥莛4D
  Wong Tsz Man王子文4C
  Ng Yuen Tung吳苑彤4D
  Yau Nok Lam丘諾琳5A
  Chan Hiu Tung Yo Yo陳曉彤5B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
  Man Sum In Natalie文心言5B
Individual Events
Girls: 15 or under (Open)
SambaSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
Cha Cha ChaSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
 BronzeCai Mingyue蔡明月3A
RumbaBronze (Overall)Chan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
 Gold (Group B)Chan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
 Silver (Group B)Lui Long Ying呂朗瑩1B
  Ao Yat Ping Anna區一平1D
 Bronze (Group A)Cai Mingyue蔡明月3A
  Lee Lok Yee李樂怡3D
Paso DobleSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
JiveBronze (Overall)Chan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
 Silver (Group A)Chan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
 Silver (Group B)Lui Long Ying呂朗瑩1B
  Ao Yat Ping Anna區一平1D
Girls: 15 or under (Championship)
RumbaGoldChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
SambaSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
Cha Cha ChaSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
Paso DobleSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
JiveSilverChan Ka Ying陳嘉瑩3C
  Yeung Cho Yau Betty楊楚柔3D
Girls: 16 or above (Open)
SambaGold (Overall)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
 Bronze (Overall)Leung Po Ting梁溥莛4D
  Yau Nok Lam丘諾琳5A
 Gold (Group A)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
 Silver (Group A)Ng Yuen Tung吳苑彤4D
  Man Sum In Natalie文心言5B
 Bronze (Group A)Khoo Shuk Wa邱淑華5B
  Lee Cheuk Chee Jacey李綽知5E
 Bronze (Group B)Leung Po Ting梁溥莛4D
  Yau Nok Lam丘諾琳5A
Cha Cha ChaSilver (Overall)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
 Gold (Group A)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
 Bronze (Group B)Leung Po Ting梁溥莛4D
  Yau Nok Lam丘諾琳5A
RumbaGold (Overall)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
Paso DobleGold (Overall)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
JiveGold (Overall)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
 Bronze (Group A)Leung Po Ting梁溥莛4D
  Yau Nok Lam丘諾琳5A
 Gold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
Girls: 16 or above (Championship)
SambaGold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
Cha Cha ChaGold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
RumbaGold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
Paso DobleGold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
JiveGold (Group B)Chan Naveen陳諾藍4B
  Cheung Ho Yan張浩欣5B
2016 - 2017
Drama Festival
Best Overall Performance
Best Spoken English Cheung Chi Foon 張稚驩 5B
Best Actress Award Rainsford Josephine Gladys 李太初 3E
  Chan Yu Kiu 陳語翹 5A
2016 - 2017
10th International Johannes Brahms Choir Festival & Competition
Children’s Choir Category
Overall Winners
Diploma Gold I
The 21st St. Cecilia International Music Competition
Mixed Ensemble Class (Secondary)
First Chow Hiu Nam 周曉楠 2D
  Chua Lok Ying 蔡樂盈 2D
  Koo Yan Lam 辜恩琳 2D
  Lam Brenda Miriam 林恩喬 2D
  Yip Hey Nam Michelle 葉許柟 2D
The 3rd Hong Kong International Festival – Youth Woodwinds
Division
2nd Runner-upLai Yat Wing Betty黎溢穎5E
Inter-School International Performance Challenge
Piano Solo : Grade 7 (Section B)
First Runner-up Cheng Wing Sum 鄭穎心 2A
69th HONG KONG SCHOOLS MUSIC FESTIVAL
School Teams
Oratorio SATB
SecondSSGC & Queen's College
Sacred Music : Age 14 or under (in Chinese)
SecondSSGC F.1 Choir (1C & 1D)
Mixed Choir : 1st Division Intermediate (in Foreign Language)
ThirdSSGC & Queen's College
Vocal Ensemble : Madrigal (in Foreign Language)
ThirdSSGC & Queen's College
Vocal Ensemble : Madrigal (in Foreign Language)
ThirdSSGC & Ying Wa College
Vocal Classes
Vocal Solo : Age 16 or under (in Foreign Language )
SecondLaw Yik Sum羅亦琛4A
Vocal Solo : Age 14 or under (in Foreign Language )
SecondPong Suk Hang龐淑荇2D
Vocal Solo : Age 14 or under (in Foreign Language)
ThirdLee Sofia Ho Ying李可盈1E
Vocal Solo : Age 16 or under (in Chinese )
SecondLaw Yik Sum羅亦琛4A
Vocal Solo : Age 14 or under (in Chinese )
ThirdPong Suk Hang龐淑荇2D
Female Voice Duet : Age 14 or under
SecondPong Suk Hang龐淑荇2D
Operatic Solo : Age 15 or above
ThirdLaw Yik Sum羅亦琛4A
Piano Classes
Piano Solo : Grade 7
ThirdYau Tsz Ki Jackie丘芷其5E
Piano Duet : Intermediate
SecondCheng Tin Yi Kristen鄭天兒1E
Instrumental Classes
Cello Solo : Intermediate
ThirdLee Oi Ching李靄澄5E
Descant Recorder Solo : Age 14 or under
FirstLam Pui Yan林沛欣2C
Trumpet Solo : Junior
SecondLo Shum Yu羅琛茹2E
French Horn Solo : Junior
FirstLam Pui Yan林沛欣2C
Xylophone Solo
Third Ng Ching Naam Yanni 吳婧枬 1E
Chinese Instrumental Classes
Suona Solo : Junior
SecondPong Ching Yee龎靖頤4C
2016 - 2017
Hong Kong Specimen Drawing Competition
Outstanding Award Khan Nadia   6C
  Wong Pui Yee 王佩宜 6E
第六屆浸大電影學院種子計劃數碼短片創作比賽
網上最受歡迎劇情片 <<傘前雨後>>
導演Leung Ka Yu梁嘉裕5A
編劇Chan Lok Yan陳樂欣5A
剪接Lau Nga Sze劉雅思5C
音效Chiu Ka Miu趙家苗6D
演員Chan Yu Kiu陳語翹5A
演員Cheung Cheuk Ping張焯萍5A
「活現真我」繪畫比賽(亞太區)
二等獎 Lam Pui Ying 林佩瑩 5E
藝術眾樂樂- 全港繪畫比賽
中學初中組優異獎 Chuk Chi Ching 卓祉呈 3C